Jmenuji se Marie Jandová a je mi čerstvých padesát – to pro ty, kdo sem zabloudí náhodou.

 

 

Co bych si přála k narozeninám?

Každou chvíli se mě někdo ptá na tip na dárek, který by mi udělal radost. Líbilo by se mi něco opravdu zvláštního, ideálně něco, co potěší nejen mne. Proto jsem poslala tu otázku dál a zeptala se svého rodného města: Co by sis přál, Krnove? Od zastupitelů města se mi sešlo několik návrhů na projekty, na jejichž realizaci se s ohledem na jiné priority nedostává finančních prostředků. Vybrala jsem z nich jeden, mému srdci nejbližší, který Vám tady představím a svěřím Vaší štědrosti. A protože je to dárek výrazně dražší, než jaký bych si dovolila žádat od jednotlivého dárce, rozhodla jsem se uspořádat narozeninovou sbírku.

 

Na co chci přispět?

Shromážděné prostředky budou věnovány na zhotovení chybějících vitráží do interiéru Flemmichovy vily v Krnově na Hlubčické ulici. Na počátku minulého století byl v Krnově výrazně rozvinutý textilní průmysl a Theodor Flemmich se roku 1908 stal spolumajitelem jedné z největších místních továren. Nedaleko od ní si nechal postavit vilu podle projektu Otto Prutschera, který zahrnoval i detaily interiéru. Okna propojující salon se zimní zahradou a halou byla osazena vitrážemi. Dochované poškozené vitráže byly rekonstruovány v roce 2014. Ve vile ale stále chybí dvě malé vitráže a jedna velká.

 

Zdroj: MIKS Krnov

 

Proč zrovna na tento účel?

Vila za vysokou zdí budila mou pozornost už v dětství, když jsem kolem ní chodívala s rodiči zalévat záhony s jahodami a cibulí do nedaleké zahrádkářské kolonie. Tehdy jsme netušili, že v ní jednou bude sídlit městské muzeum, že mí rodiče od ní budou bydlet přes ulici a že do ní budeme s tátou chodívat na výstavy. Nápad dovybavit prostor chybějícími vitrážemi se mi líbí. Vitráž umí podtrhnout, jak hravé jsou sluneční paprsky. A je krásná, křehká a tak trochu marnotratná, přesně jak se na správný narozeninový dárek sluší a patří.

 

Zdroj: infokrnov.cz

 

Kolik je potřeba?

Úžasné by bylo vybrat 50 tisíc. Za to se dají pořídit obě chybějící malé vitráže. Výplň do obloukové části velké vitráže vyjde odhadem na 30 tisíc. Přijde mi hezky symbolické, že se vitráž lepí z mnoha malých střípků. Stejně tak se dá velká suma poskládat z mnoha malých částek. Každý dar se počítá, z každého budu mít velkou radost, s každým dárcem si pomyslně rozbalím další sklíčko do mozaiky.

 

Jak přispět?

Původní záměr byl využít pro sbírku platformu Donio. Ukázalo se ale, že muzeum nemůže figurovat jako přímý příjemce prostředků z veřejné sbírky. Spoléhám tedy na vaši důvěru a prosím o zaslání dárku na můj soukromý účet číslo

7494864010/5500

s variabilním symbolem 50. Potěší mě, když připíšete i nějaký vzkaz do textu pro příjemce. Účet bude k dispozici rovných padesát dnů, od 27.4.2023 do 15.6.2023. Pak shromážděné prostředky převedu jako dar na účet muzea. Pokud vám je tento projekt sympatický a víte o někom, kdo by se mohl připojit, budu ráda za sdílení.

 

MOC VÁM VŠEM DĚKUJI!

Vaše Marie, Maruška, Majka – zkrátka


  e.marie@centrum.cz