18.5.2023

Průběžný stav sbírky na pořízení vitráží je k dnešnímu ránu 31.572,00 Kč. Všem dárcům z celého srdce děkuji. Minimálně jedno okno je tedy jisté, a proto mi dovolte představit vám paní Ivetu Strnadovou z Vrbna pod Pradědem, která muzejní zakázku zhotoví.

Osobně jsem se s paní vitrážistkou ještě nesetkala, ale stejně jako já můžete proklikat její webové stránky https://www.vitraze-sperky.cz/ a pokochat se ukázkami jejích prací. Vřele doporučuji mrknout na reportáž z cyklu Toulavá kamera. Pro mě byla tahle virtuální návštěva v dílně paní Strnadové příjemně stráveným časem a doufám, že jednou dojde i na návštěvu osobní.

Než se tak stane, poslala jsem do Vrbna e-mail. Z odpovědi na něj si dovoluji ocitovat, co paní Strnadová píše k vitrážím do Flemmichovy vily:

Při návštěvě vily jsem si všimla, že jsou vitráže zhotoveny původní technikou, to znamená vsazování skel do olověných profilů. Takto se pracuje i dnes, zejména v sakrálních objektech. Já se věnuji vitrážím zhotoveným tiffany technikou, což je především práce s cínem. Naštěstí to nebude tvořit omezení při práci. 

 Organický motiv působí na pohled jednoduše, ale za tu dobu co se vitrážím věnuji, vnímám, že neexistují jednoduché motivy. A ve chvílí, kdy si to začnu myslet, pocítím v dílně rychle opak 🙂

Mám jen takovou poznámku. Na vitrážích pracuji sama a práce na nich je poměrně časově náročná. A jak to tak vypadá, jsem minimálně do konce roku vyprodaná. Pokud se domluvím na zakázkách, které jsou čerstvě rozjednané, může to být ještě později. Ale vše je jak živý organismus a vše je v pohybu. Takže uvidíme.

Je jasné, že vitráže nejsou něco, na co člověk vybere peníze z účtu a zajde si to nakoupit do supermarketu. A navíc i samotné těšení se na něco, co teprve vzniká, může být krásné. Věřím, že to vnímáte podobně a že se budeme těšit společně. Ještě zhruba měsíc můžete přispět a sdílet. Díky vám za to.